Diyanet İşleri Başkanlığı, camiilerin sadece yaz tatilinde değil yıl boyunca Kur'an kursu vermesi için çalışmalara başladı. Camilerin uygun bir kısmı Kur'an-ı Kerim kursu için düzenlenecek. Yaşı kaç olursa olsun talep eden herkese camilerde Kur'an-ı Kerim öğretilecek.

 Diyanet İşleri Başkanlığı il müftülüklerine bir yazı göndererek camilerin aynı anda Kur'an Kursu olarak hizmet vermesini sağlayacak düzenlemelerin yapılmasını istedi. Kur'an kursu bulunmayan ya da yetersiz kalan mahallelerdeki caminin içindeki bir bölüm Kur'an Kursu olarak düzenlenecek. Yaşı kaç olursa olsun talep eden herkese bu camilerdeki kurslarda imam hatip tarafından Kur'an-ı Kerim öğretilecek.

 Cami ve Kur'an Kursları Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak, camilerin sadece bir ibadethane değil aynı zamanda bir eğitim merkezi olduğunu söyledi. Camilerin eğitim konusunda halka açılmasının çok önemli olduğunu belirten Kıyak şöyle konuştu: "Kur'an kursları yetersiz kalıyor. Bu bakımdan camilerde Kur'an öğretilmesi çok önemli bir gelişme. Bu amaçla camilerin sadece cuma ve bayram namazlarında dolan balkon kısımları kullanılabilir. Bu amaç için balkonlar yani camilerin ikinci katı kurs olarak düzenlenebilir."

 Osmanlı'da camilerin hayatla iç içe olduğunu, ancak daha sonra camilerin sadece vakit, cuma ve bayram namazları dışında, eğitim için pek kullanılmadığını, bu projenin camileri yeniden halka açabileceğini kaydeden Kıyak şöyle konuştu: "Osmanlı'da istişareler camilerde yapılırdı. Camiler Kur'an, dini bilgiler öğrenme merkeziydi. Hatta camilerde emziren kadınlar için bile yer ayrılmıştı." dedi.

 Sakarya İl Müftüsü Sinan Cihan, Kur'an Kursu bulunmayan mahallelerdeki camilerin içindeki bir bölümün Kur'an Kursu olarak düzenleme çalışmalarına başladıklarını vurguladı. Cihan, sadece Kur'an Kursu'na gidenlerin değil, vatandaşların da Kur'an-ı Kerim öğrenmek istediklerini ve kursların bu ihtiyacı karşılayamadıklarını belirterek, "Neredeyse bugün her mahallede bir cami var. Ancak Kur'an Kursları sınırlı. Biz de her mahallede bulunan camilerin içinin bölümünü Kur'an Kursu hizmeti verecek şekilde düzenleyeceğiz. Böylelikle isteyen herkes yaşı kaç olursa olsun Kur'an-ı Kerim okumayı öğreteceğiz. Zaten 2010 yılı Kur'an Yılı ilan edilmişti." diye konuştu.

Yorum Gönder

 1. Merhabalar,
  Esselamünaleyküm,
  Kur'an kurslarının sadece okulların tail olduğu yaz mevsimi boyunca değil de bir yıl süresince açık ve faaliyette olacağı haberi bizleri ziyadesiyle sevindirmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığınca 2010 yılı Kur'an yılı olarak belirlenmiştir. Ben de bu vesile ile Kur'an-ı Kerim'in Sadece namaz ibadetlerimizde ve ölülerimizin arkasından okunmak üzere indirilmediğini, onun öğüt almak isteyenlere bir öğüt ve hayatın her anında bize ışık tutacak ve yol gösterecek bir yaşam kılavuzu olduğunu belirtmek isterim.

  Kur'an-ı Kerim'i anlayarak, ne söylediğini bilerek okumanın ve hayata geçirilmesinin önemi çok büyüktür.

  O bizim inanışımızdaki vazgeçilmez anayasamızdır.

  Bu güzel paylaşımınız için çok teşekkür ederim. En Güzel'e emanet olun ve sağlıcakla kalın efendim, saygılarımla.

  YanıtlaSil

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *