Günümüzde Allah'ın bir sınav nedeniyle insanlara öğrettiği ve imanı olmayanların yeltendiği büyü ve sihirden muzdarip olan birçok insan vardır. İşte bu noktada Rabbimizin gönderdiği ayetler ve Peygamberimizin sünnetleri bize yol gösterici olmaktadır. Eğer bunlara uyarsak hem Allah'ın sınamasından alnımızın akıyla çıkmış olur hem de bu belaları başımızdan tamamen defetmiş oluruz. 

 Rabbimiz bu konuda yine onun rahmetli ve mübarek sözlerinin yer aldığı Kur'an-ı Kerimde şöyle buyuruyor;  “De ki: Ey Rabbim, şeytanların kışkırtmalarından sana sığınıyorum. Ey Rabbim, onların yanımda olmalarından sana sığınıyorum.” (MU'MİNÛN - 97).. İşte bize emredilen bu ayet ışığında cinlerin şerrinden, sihir ve büyünün şerrinden korunmak için yapmamız gerekenlere şöyle bir göz atalım..


Büyüden ve Cinlerden  Kurtulmak ve Korunmak İçin Neler Yapmalıyız ?

Büyü ve büyücülerden korunmanın en iyi yolu onlara hiç bulaşmamaktır.

Cinlerin zulmüne uğramamak, onların zararlarından korunmak için uygunsuz yerlerde abdest bozmamak, küllük ve kemik üzerine pislememek, bevletmemek gerekir. Halk arasında “tekin olmayan yerler” diye tabir edilen cinlerin bol bulunduğu mahallerden sakınmak en doğru davranıştır.

Büyü ve büyücülerin şerrinden korunmak için daima abdestli bulunmak, elbisenin, meskenin, tırnakların ve bedenin temiz olması da güzel bir tedbirdir.

Cinlerin Etkisinden Kurtulmak İçin Şunlar Tavsiye Edilir:

1. Mu’minun Suresi’nin 97 ve 98. ayetleri 41 kere okunur. Günde yüz defa “La havle vela kuvvete illa billahi’l-aliyyi’l-azim” (Allah’ın güç ve kuvvetinden başka hiçbir şeyin güç ve kuvveti yoktur) denir. Buna bir hafta boyunca devam edilir. Genellikle abdestli bulunmak ve Allah’ı zikretmek fayda sağlar.

2. 41 Ayete’l-Kürsi, 3 İhlas Suresi, 11 Felak Suresi, 11 Nas Suresi, 7 Fatiha Suresi okuyarak hastanın yüzüne üflenir.


3. Cinlerin zulmune uğramamak için şu dua okunabilir: “Bismillahirrahmanirrahim. Bismillahi’l–mahzune’l-meknun. Ve bicelali vechihi’l-kerim. Ve bi’l–keffi’l–bürhane’l-azim. Ve la havle vela kuvvete illa billahi’l–aliyyi’l-azim. Ve sallallahu ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellem.” (Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Gizli ve saklı olan her şeyin sahibi olan Allah’ın adıyla. Sonsuz yücelik ve şeref sahibi Allah’ın celali ve haşmeti adına. …..Allah’ın güç ve kuvvetinden başka hiçbir şeyin güç ve kuvveti yoktur. Efendimiz Muhammed’e, onun âl ve ashabına salât ve selâm olsun.)
 
4. Cinlerden korunmak için Kadı Burhaneddin Şebli, Ahkamü’l-Mercan adlı eserinde şunları tavsiye etmiştir:
- Euzü besmele ile Fatiha Suresi’ni okumak.
- Euzü besmele ile Muavezeteyn Surelerini okumak.
- Bakara Suresi’ni okumak.
- Ayete’l-Kürsi’yi okumak.
- Bakara Suresi’nin son iki ayetini okumak.
- Mu’minun Suresi’nin başından üç ayeti ve Ayete’l-Kürsi’yi okumak
- “La ilahe illallahü vahdehu la şerike leh. Lehü’l-mülkü velehü’l-hamdü ve hüve ala külli şeyin kadir” (Allah’tan başka ilah yoktur. O tekdir ve ortağı yoktur. Bütün mülk O’nundur. Hamd sadece O’na aittir. O’nun gücü, kudreti her şeye yeter.) demek.
- Çok defa “Allah” demek.
- Sürekli abdestli bulunmak.
- Harama bakmaktan, çok konuşmak, çok yemek ve kalabalıklardan sakınmak.
 
5. İmamı Rabbanî, cinlerden korunmanın bir başka yolunu Kelime-i Temcid olarak bilinen "La havle vela kuvvete illa billah" (Güç ve kuvvet ancak Allah’ındır) sözünü okumak olarak göstermiştir.

6. Ayrıca dilimizi duaya alıştırarak her sabah ve akşam üçer defa şu duaları okumak da her türlü kötülüklerden korunmaya vesile olur: “Bismillahillezi la yedurru meaismihi şey’ün fi’l-ardı vela fi’s-semai ve hüve’s-semiu’l-alim.” “Euzü bi kelimatillahi’t-tâmmati min şerri ma halaka.” (Yerde ve gökte İsminin anıldığında hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla. Şüphesiz ki O her şeyi işitir ve bilir.) 

 Kur’an ve Sünnet Uygulamaları

-Peygamber Efendimize de (s.a.v.) büyü yapılmıştır. Efendimize büyü yapıldığını Allah (c.c.) beyan ederek şöyle buyurdu: “Düğümlere üfürüp büyü yapan üfürükçülerin şerrinden Allah’a sığınırım, de.” (2) Hz. Aişe der ki: “Peygamber sihirlenmiş olan düğümlerden hangisinin üzerine bu ayeti okusa o düğümler kendi kendine çözülüyordu.” (3)
-Büyünün zarar verdiği insanda ve varlıklarda olumsuzluklar meydana getirdiği bir gerçektir. Yapılan büyünün tesirleri çoğu zaman görülmektedir. Ama her yapılan büyü etki etmediği gibi bazen büyünün tesiri zıt yöne de kayabilir. Aksi tesir yapar. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de “Bunları yapanlar Allah’ın izni olmadıkça kimseye bir zarar veremezler” buyurulmaktadır. (4)

“Çünkü gerçek tesir ne sihirde ne sihirbazda ne tabiatta ne şeytanda ne melektedir. Hakiki müessir ancak ve ancak Allah’tır. Fayda ve zarar denen şey de ancak O’nun izni ile meydana gelir. O halde her şeyden önce Allah’tan korkmalı ve Allah’a sığınmalıdır. Ve bunlara karşı koymak için de Allah’ın kitabına sarılmalıdır.” (5)

-Büyüden korunmanın en güzel yolu Allah’a sığınmaktır. Şeytan ve şeytanlaşmışların şerrinden Allah’ın himayesine girmektir. Rabbimiz bu konuda şöyle buyuruyor: “De ki: Ey Rabbim, şeytanların kışkırtmalarından sana sığınıyorum. Ey Rabbim, onların yanımda olmalarından sana sığınıyorum.” (6)

-Kur’an’ın son sureleri olan Muavezeteyn (sığındırıcı) ismiyle bilinen Felak ve Nas surelerini okuyarak Allah’tan himaye istenir.

“De ki: Yarattığın şeylerin şerrinden, karanlık çöktüğünde gecenin şerrinden, düğümlere üfürüp büyü yapanların şerrinden, sabahın Rabbine sığınırım.”
De ki: Cinden olsun insandan olsun, insanların kalplerine şüphe ve tareddüt sokan vesveseci ve sinsi (şeytanın ve insanın) şerrinden, insanların Rabbine, insanların Melikine, insanların ilahına sığınırım.”(Nas Suresi) (7)

-Büyü, manevî bir dert olduğundan tedavisi de manevî olur. Resulullah Efendimiz (s.a.v.) kendisine büyü yapıldığında bu sureleri okuyarak Allah’a sığınmıştır.
Büyü ve sihirden korunmanın en güzel yolu İhlas, Felak ve Nas surelerini okumaktır. Bu sureler sabah kalkınca akşam da yatarken okunmalıdır. Bunlara ilave olarak Ayete’l-Kürsi ve Haşir Suresi’nin son üç ayetinin okunması da koruyucudur.

-Hz. Aişe (r.a.) Resul-i Ekrem Efendimizin (s.a.v) durumunu şöyle anlatır:
Peygamber, bütün şerlerden sığınmak için akşam yatmadan önce iki elini açarak birleştirir, İhlas, Felak, Nas surelerini okuyarak ellerinin içine üfler, sonra başından başlayarak ayak ucuna kadar elinin eriştiği bütün vücudunu üç defa sıvazlar ve bundan sonra yatardı.” (8)

Kaynakça:
1. Hak Dini Kur’an Dili, 1-372
2. Felak Suresi, 4
3. Mukaddime, İbni Haldun, 3-6
4. Bakara Suresi, 102
5. Hak Dini Kur’an Dili, 1-373
6. Mu’minun Suresi, 97-98
7. Felak ve Nas Sureleri
8. Hâzin Tefsiri, 4-341


NOT: Felak, Nas ve Diğer Surelerin Okunuşu, Anlamı ve Faziletlerine sitemizin " Dualar-Sureler" bölümünden ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönder

 1. Çok, çok teşekkürler. Yazınız büyük yarar sağladı.

  YanıtlaSil
 2. ALLAH RAZI OLSUN .....KORKMAYIN İMAM OLUN DUA OKUYUN KENDİNİZ GİBİ KİMSE DUA OKUYAMAZ ...ALLAH DEYİN KAZANALIM

  YanıtlaSil
 3. Bu güzel bilgiler için çok çok sağolun.
  Her zaman için yararlı ve faydalı bilgiler.
  Eyer ayakta durabiliyorsam evet Allah'ın sayesinde. Çuk şükürler olsun.Dualarıysa arkadaş gibi, bırde tevhit, başka ne diyebiliriz. Yardımcı olduğunuz için sonsuz teseşkkürler ederim. Allah razı olsun sizlerdın.
  Saygı, sevgi ve selamlarımla. Allah'a emanet olun.
  Vesselam.

  YanıtlaSil
 4. Sitenizi takip ediyorum . çok güzel paylaşımlarınız var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ediyorum sağolun, size de başarılar dilerim.

   Sil
  2. Site çok iyi allah razı olsun

   Sil
 5. Allah razi olsun allahın rahmeti ve bereketi uzerinizde olsun

  YanıtlaSil

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *