agnostiklere cevap ahir zaman alametleri Ahir zaman videosu ahir zamanda neler olacak Ahiret Aile Albüm - Kitap Tanıtımı Alıntılar All I need all i need izle Ateist ve Agnostik Tezleri Çürüyor Ateist ve Agnostiklere Cevaplar ateistlere cevap bir kimse kendi bilgisi ile fetva verebilirmi Cennetle Müjdelenen 10 Sahabe cumhuriyet bayramı cumhuriyetimizin 90. yılı çeviri Dini Bilgiler Dini Hikayeler dini siteler dini sorular Dini Yazılar Dualar - Sureler Duhan Sures Duhan Suresi anlamı Duhan Suresi Online Dinle Duhan Suresi Türkçe Duyurular E-kitap English fetva verme Genel Hadis-i Şerifler hakkında Hz. Muhammed (sav) iletişim sayfası ilk yayın infografik islam İslam islam ahengi duyuru sayfası islam ahengi hakkında islam ahengi yayında İslam Dünyasından Haberler İslamda Ölüm İslami Videolar İslami Wallpaper islami-haberler kabir hayatı Kıble Yönü Bulmak Kıyamet Alametleri kimler fetva verebilir Kur'an Mucizeleri Kura'n-ı Kerim'den Kuran Kuran Mucizeleri Kuranı Kerim kurban bayramı günü kurbanda sevap kutlu olsun Makaleler manset Masaüstü meal Meali midye adet olurmu midye gunah midye haram degil midye yemek günahmı midye yemek harammıdır Misafir Yazarlar Mübarek Gün ve Geceler Namaz namazda türkçe dua namazda türkçe dua edilirmi neler yapmalıyız Ölüm Ölüm için hazırlanmak Rad Suresi Rad Suresi Arapça Rad Suresi Dinle Rad Suresi Meali Sahabe Sami Yusuf sami yusuf 2013 sami yusuf all i need Sami Yusuf Happiness Sami Yusuf Happiness Dinle sami yusuf instrumantel Sami Yusuf Klibi sami yusuf spritique sami yusuf to guide you home SerafettinOzdemir Soru ve Cevap Bölümü Sorular ve Cevaplar Şerafettin Özdemir Şiir - Söz To Guide You Home tolstoy islam tolstoy muhammed kitabı türkçe dua hükmü türkçe namaz Üye Paylaşımları Yararlı Bilgiler yazı dizisi yazigonder Zaik Naik Zakir Naik

hz_muhammed
    Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) her yönüyle bizlere örnek bir insadır. Onun peygamberlik görevi içinde eğitim de bulunmaktadır. Çünkü o; bir toplumu ve insanlığı değiştirme, dönüştürme, eğitmekle yükümlüydü. Olanca zorluğuna rağmen Peygamber Efendimi, bu görevini hakkıyla yerine getirmiştir.

  İşte bu görevini yerine getirmek esnasında, insan psikolojisini dikkate alarak, nasıl davranması gerektiğini iyi bilmiş, bize de örnek olmuştur. Hz. Muhammed'in salt eğitimci olarak insanlara nasıl bir yaklaşımda bulunduğu araştıran Prof. Dr. Ahmet Önkal şu ilkeleri belirlemiştir:

  • Karşımızdakini (öğrenci/esnaf/çiftçi) tanıma
  • Kolaylaştırarak öğretme/eğitme
  • Yumuşak ve güzel muamele
  • Değer verme
  • Yakınlaşma sağlama
  • Özellik ve hislerine hitap etme
  • Ortak, bilinen konularla bağlantı kurma
  • Tekrar etme
  • Hediyeler verme
  • Ceza (sert davranış)
  Görüleceği gibi Hz. Muhammed'in eğitim anlayışında ceza en son aşamada yer almaktadır. Bu ceza anlayışı da; ikaz ve uyarma, kırgınlığını hissettirme, azarlama, gözdağı verme, sert uyarı, ayıplama... gibi yöntemleri barındırmaktadır.

Hz. Muhammed Öğrencilerini Döver miydi ?


  Bu sorunun dayakçı eğitimcileri üzecek bir cevabı vardır: HAYIR. Medine'ye hicret ettikten sonra Mescid-i Nebevi'de oluşturduğu eğitim öğretim halkasına dahil olanlar bunu açıkça beyan etmektedirler. On yaşından yirmi yaşına kadar Peygamber Efendimizin yanında bulunan , ondan ders alan, ona hizmet eden Enes b. Malik (ra) şöyle demektedir: 'Ben tam on yıl Hz. Muhammed'in yanında bulundum. Bu süre zarfında bana asla dayak atmadığı gibi, en ufak rencide edici ifadelerde bile bulunmamıştır.' 

  Dayak atmanın, şiddet göstermenin gayet normal karşılandığı o toplumda Hz. Muhammed bu anlayışı yıkmaya çalışmıştır. Aile içi şiddetle ilgili kendisine gelen bir bilgi üzerine; bazı insanları anlamadığını, gündüz hanımını hayvan döver gibi dövdüğünü , gece de koynuna aldığını, buna da çok şaşırdığını belitmektedir.

  İşin özü eğitim; fedakarlık, sabır ve uzun bir süreç gerektirmekte, ani tepkiler ve sert davranışlar, kırıcı hareketler, şiddetli eylemler bu süreci baltalamaktadır. Yapılan yanlışlıklara karşı tüm yollar denendikten sonra ceza yoluna başvurulmalı ve bu da hikmet boyutunu aşmamalıdır.

Yorum Gönder

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.