agnostiklere cevap ahir zaman alametleri Ahir zaman videosu ahir zamanda neler olacak Ahiret Aile Albüm - Kitap Tanıtımı Alıntılar All I need all i need izle Ateist ve Agnostik Tezleri Çürüyor Ateist ve Agnostiklere Cevaplar ateistlere cevap bir kimse kendi bilgisi ile fetva verebilirmi Cennetle Müjdelenen 10 Sahabe cumhuriyet bayramı cumhuriyetimizin 90. yılı çeviri Dini Bilgiler Dini Hikayeler dini siteler dini sorular Dini Yazılar Dualar - Sureler Duhan Sures Duhan Suresi anlamı Duhan Suresi Online Dinle Duhan Suresi Türkçe Duyurular E-kitap English fetva verme Genel Hadis-i Şerifler hakkında Hz. Muhammed (sav) iletişim sayfası ilk yayın infografik islam İslam islam ahengi duyuru sayfası islam ahengi hakkında islam ahengi yayında İslam Dünyasından Haberler İslamda Ölüm İslami Videolar İslami Wallpaper islami-haberler kabir hayatı Kıble Yönü Bulmak Kıyamet Alametleri kimler fetva verebilir Kur'an Mucizeleri Kura'n-ı Kerim'den Kuran Kuran Mucizeleri Kuranı Kerim kurban bayramı günü kurbanda sevap kutlu olsun Makaleler manset Masaüstü meal Meali midye adet olurmu midye gunah midye haram degil midye yemek günahmı midye yemek harammıdır Misafir Yazarlar Mübarek Gün ve Geceler Namaz namazda türkçe dua namazda türkçe dua edilirmi neler yapmalıyız Ölüm Ölüm için hazırlanmak Rad Suresi Rad Suresi Arapça Rad Suresi Dinle Rad Suresi Meali Sahabe Sami Yusuf sami yusuf 2013 sami yusuf all i need Sami Yusuf Happiness Sami Yusuf Happiness Dinle sami yusuf instrumantel Sami Yusuf Klibi sami yusuf spritique sami yusuf to guide you home SerafettinOzdemir Soru ve Cevap Bölümü Sorular ve Cevaplar Şerafettin Özdemir Şiir - Söz To Guide You Home tolstoy islam tolstoy muhammed kitabı türkçe dua hükmü türkçe namaz Üye Paylaşımları Yararlı Bilgiler yazı dizisi yazigonder Zaik Naik Zakir Naik

Hz. Süleyman'ın Kuş Dilini Bilmesi
Neml Suresi'nin 16. ayetinde Süleyman (aleyhisselam): "...Ey insanlar, bize kuşların dili (mantıku't tayr) öğretildi. Bize her şeyden behre(nasip) verildi..." der.

  Kuşların, haşeratın ve hayvanların dilini bilmesi Hz. Süleyman'a Allah'ın bahşettiği bir mucizeydi. Ona bu mucize sayesinde, kuşların hislerindeki münasebetleri sezecek kadar derin ve uzaklardaki cüzi şeylere nüfus edecek kadar yüksek bir his ve idrakle birlikte, aynı zamanda kuşların tabiatı olan "uçma"nın ilmi öğretilmişti.

  Süleyman'a kuş dilinin öğretilmesi kesin olmakla birlikte işin detayları ve nasıl olduğu bizce meçhuldür. Vaziyet bu olmakla birlikte bazı tarih ve tefsir kitaplarına Hz. Süleyman'ın muhtelif kuşların ötüşlerinin ve hareketlerinin ne manaya geldiğini açıklayan haberler dercedilmiştir. Mesela:

  Tavus kuşunun öttüğünü duyan Süleyman (aleyhisselam): "Nasıl muamele edersen, öyle karşılık görürsün"; Çavuşkuşunun ötüşünü:"Ey günahkarlar, Allah'a istiğfar ediniz"; Bağırtlak kuşunun ötüşünü; "Sükut eden selamete ulaşır"; Horozun ötüşünü; "Ey gafiller, Allah'ı zikredin"; Doğanın sesini: "Ey ademoğlu, dilediğin gibi yaşa, sonun ölümdür" diyor tarzında manalandırmıştır.

  Müfessirlerin eserlerine almış oldukları bu tür rivayetlerin doğruluğunu Allah bilir. Çünkü bunları doğrulayacak delillere sahip değiliz.

  Bazı haberlerde Hz. Süleyman'ın nebatların dilini de bildiği söylenmişti; lakin bu konuya dair de elimizde sahih haberler yoktur. Tevrat'da Hz. Süleyman'ın  ağaçlar, otlar ve balıkların da dilini bildiğine dair bir cümle vardır. (1. Krallar, 4/33). Son rivayet muhtemelen tevrat'dan veya Ehl-i Kitab'tan naklen İslami eserlere geçmiş olabilir.

Kaynakça;
-İbnu'l Arabi, Ahkâmu'l-Kur'an, III, 1437.
-Elmalılı, Tefsir, V, 3666.
-Es-Selebi, Arais,s. 26-62; ez-Zemahşeri, Tefsir, III, 353; el-Beğavi, Tefsir, V, 112-13; el-Kurtubi, Tefsir, XIII, 165-66; En-Nesefi, Medarikü't Tenzil, III, 205; el-Hazin, Tefsir, V, 112-13, Ebussuud, Efendi, Tefsir, IV, 125; el-Alusi; Tefsir, XIX, 171-72.
-Ebu hayyan, Tefsir, VII,59; el-Alusi, Tefsir, XIX,172

Yorum Gönder

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.