agnostiklere cevap ahir zaman alametleri Ahir zaman videosu ahir zamanda neler olacak Ahiret Aile Albüm - Kitap Tanıtımı Alıntılar All I need all i need izle Ateist ve Agnostik Tezleri Çürüyor Ateist ve Agnostiklere Cevaplar ateistlere cevap bir kimse kendi bilgisi ile fetva verebilirmi Cennetle Müjdelenen 10 Sahabe cumhuriyet bayramı cumhuriyetimizin 90. yılı çeviri Dini Bilgiler Dini Hikayeler dini siteler dini sorular Dini Yazılar Dualar - Sureler Duhan Sures Duhan Suresi anlamı Duhan Suresi Online Dinle Duhan Suresi Türkçe Duyurular E-kitap English fetva verme Genel Hadis-i Şerifler hakkında Hz. Muhammed (sav) iletişim sayfası ilk yayın infografik islam İslam islam ahengi duyuru sayfası islam ahengi hakkında islam ahengi yayında İslam Dünyasından Haberler İslamda Ölüm İslami Videolar İslami Wallpaper islami-haberler kabir hayatı Kıble Yönü Bulmak Kıyamet Alametleri kimler fetva verebilir Kur'an Mucizeleri Kura'n-ı Kerim'den Kuran Kuran Mucizeleri Kuranı Kerim kurban bayramı günü kurbanda sevap kutlu olsun Makaleler manset Masaüstü meal Meali midye adet olurmu midye gunah midye haram degil midye yemek günahmı midye yemek harammıdır Misafir Yazarlar Mübarek Gün ve Geceler Namaz namazda türkçe dua namazda türkçe dua edilirmi neler yapmalıyız Ölüm Ölüm için hazırlanmak Rad Suresi Rad Suresi Arapça Rad Suresi Dinle Rad Suresi Meali Sahabe Sami Yusuf sami yusuf 2013 sami yusuf all i need Sami Yusuf Happiness Sami Yusuf Happiness Dinle sami yusuf instrumantel Sami Yusuf Klibi sami yusuf spritique sami yusuf to guide you home SerafettinOzdemir Soru ve Cevap Bölümü Sorular ve Cevaplar Şerafettin Özdemir Şiir - Söz To Guide You Home tolstoy islam tolstoy muhammed kitabı türkçe dua hükmü türkçe namaz Üye Paylaşımları Yararlı Bilgiler yazı dizisi yazigonder Zaik Naik Zakir Naik

maaşların zekatı nasıl verilir
Soru

Aylıkların ve maaşların zekatı nasıl verilir ? 


Cevap
 Bu konuda yapılacak en doğru şey, alınan ilk maaş ya da aylığınız, bir yılı tamamladığı zaman kalan paranın tamamının zekâtını vermektir.Bir yılı tamamlanan maaşın zekâtı o yıl içinde verilmiş olur, tamamlanmayanın zekâtı da önceden verilmiş olur. Zekâtın önceden verilmesinde bir şey gerekmez. Bu her ayın tek tek gözetilmesinden daha kolaydır bir hadisedir. Fakat her ayın maaşını ya da aylığını daha ikinci ay gelmeden harcar bitirirse, ona zekât düşmez. Çünkü bir malda zekâtın farz olmasının şartlarından birisi o malın üzerinden bir tam senenin geçmesidir.

Yorum Gönder

  1. Merhabalar.

    Elbette üzerinden bir tam yıl geçtiği halde elimizdeki varlıklar zekata tabidir. Ama maaş konusunda ben öyle düşünmüyorum. Çünkü devlet maaşınızdan zaten gelir vergisi adında bir kesinti yapmaktadır. Memurun ve işçinin maaşından tevkif yoluyla kesilen bu vergi zekat mesabesindedir.

    Selam ve dualarımla.

    YanıtlaSil

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.