agnostiklere cevap ahir zaman alametleri Ahir zaman videosu ahir zamanda neler olacak Ahiret Aile Albüm - Kitap Tanıtımı Alıntılar All I need all i need izle Ateist ve Agnostik Tezleri Çürüyor Ateist ve Agnostiklere Cevaplar ateistlere cevap bir kimse kendi bilgisi ile fetva verebilirmi Cennetle Müjdelenen 10 Sahabe cumhuriyet bayramı cumhuriyetimizin 90. yılı çeviri Dini Bilgiler Dini Hikayeler dini siteler dini sorular Dini Yazılar Dualar - Sureler Duhan Sures Duhan Suresi anlamı Duhan Suresi Online Dinle Duhan Suresi Türkçe Duyurular E-kitap English fetva verme Genel Hadis-i Şerifler hakkında Hz. Muhammed (sav) iletişim sayfası ilk yayın infografik islam İslam islam ahengi duyuru sayfası islam ahengi hakkında islam ahengi yayında İslam Dünyasından Haberler İslamda Ölüm İslami Videolar İslami Wallpaper islami-haberler kabir hayatı Kıble Yönü Bulmak Kıyamet Alametleri kimler fetva verebilir Kur'an Mucizeleri Kura'n-ı Kerim'den Kuran Kuran Mucizeleri Kuranı Kerim kurban bayramı günü kurbanda sevap kutlu olsun Makaleler manset Masaüstü meal Meali midye adet olurmu midye gunah midye haram degil midye yemek günahmı midye yemek harammıdır Misafir Yazarlar Mübarek Gün ve Geceler Namaz namazda türkçe dua namazda türkçe dua edilirmi neler yapmalıyız Ölüm Ölüm için hazırlanmak Rad Suresi Rad Suresi Arapça Rad Suresi Dinle Rad Suresi Meali Sahabe Sami Yusuf sami yusuf 2013 sami yusuf all i need Sami Yusuf Happiness Sami Yusuf Happiness Dinle sami yusuf instrumantel Sami Yusuf Klibi sami yusuf spritique sami yusuf to guide you home SerafettinOzdemir Soru ve Cevap Bölümü Sorular ve Cevaplar Şerafettin Özdemir Şiir - Söz To Guide You Home tolstoy islam tolstoy muhammed kitabı türkçe dua hükmü türkçe namaz Üye Paylaşımları Yararlı Bilgiler yazı dizisi yazigonder Zaik Naik Zakir Naik

ramazan, oruç, hastalık, ramadan
SORU: Merhabalar. Benim bir hastalığım bulunmakta. Geçen Ramazan ayında bazı günler oruç tutmadım. Hastalığım sebebiyle bunları kaza edemedim. Bunun keffareti nedir? Aynı sebepten dolayı bu sene de oruç tutamayacağım. Bunun da keffareti nedir?

CEVAP: Oruç tutmak kendisine zor gelen bir hastanın oruç tutmaması meşrudur. Ne zaman şifaya kavuşursa o zaman bunu kaza eder. Çünkü Allah Teala şöyle buyurur: "Kim hasta veya yolculuk halinde bulunursa tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde oruç tutar." (Bakara, 185) Hastalığın devam ettiği sürece senin bu seneki Ramazanda da orucu terketmende bir sakınca yoktur. Çünkü hasta ve yolcunun oruç tutmaması Allah'ın bir ruhsatıdır. Allah Teala kendisine karşı gelinmesinden hoşlanmadığı gibi ruhsatlarının da kullanılmasından hoşlanır. Senin keffaret ödemen gerekmez. Fakat Allah sana ne zaman sağlık ve afiyet verirse o zaman bunları kaza etmen gerekir. Allah Teala senin bütün hastalıklarına şifa versin, senin ve bizim kötülüklerimizi örtsün.

Kaynak
İbn Baz, el-Fetâvâ, Kitabu'd-Da've, 1/120
Etiketler:

Yorum Gönder

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.