agnostiklere cevap ahir zaman alametleri Ahir zaman videosu ahir zamanda neler olacak Ahiret Aile Albüm - Kitap Tanıtımı Alıntılar All I need all i need izle Ateist ve Agnostik Tezleri Çürüyor Ateist ve Agnostiklere Cevaplar ateistlere cevap bir kimse kendi bilgisi ile fetva verebilirmi Cennetle Müjdelenen 10 Sahabe cumhuriyet bayramı cumhuriyetimizin 90. yılı çeviri Dini Bilgiler Dini Hikayeler dini siteler dini sorular Dini Yazılar Dualar - Sureler Duhan Sures Duhan Suresi anlamı Duhan Suresi Online Dinle Duhan Suresi Türkçe Duyurular E-kitap English fetva verme Genel Hadis-i Şerifler hakkında Hz. Muhammed (sav) iletişim sayfası ilk yayın infografik islam İslam islam ahengi duyuru sayfası islam ahengi hakkında islam ahengi yayında İslam Dünyasından Haberler İslamda Ölüm İslami Videolar İslami Wallpaper islami-haberler kabir hayatı Kıble Yönü Bulmak Kıyamet Alametleri kimler fetva verebilir Kur'an Mucizeleri Kura'n-ı Kerim'den Kuran Kuran Mucizeleri Kuranı Kerim kurban bayramı günü kurbanda sevap kutlu olsun Makaleler manset Masaüstü meal Meali midye adet olurmu midye gunah midye haram degil midye yemek günahmı midye yemek harammıdır Misafir Yazarlar Mübarek Gün ve Geceler Namaz namazda türkçe dua namazda türkçe dua edilirmi neler yapmalıyız Ölüm Ölüm için hazırlanmak Rad Suresi Rad Suresi Arapça Rad Suresi Dinle Rad Suresi Meali Sahabe Sami Yusuf sami yusuf 2013 sami yusuf all i need Sami Yusuf Happiness Sami Yusuf Happiness Dinle sami yusuf instrumantel Sami Yusuf Klibi sami yusuf spritique sami yusuf to guide you home SerafettinOzdemir Soru ve Cevap Bölümü Sorular ve Cevaplar Şerafettin Özdemir Şiir - Söz To Guide You Home tolstoy islam tolstoy muhammed kitabı türkçe dua hükmü türkçe namaz Üye Paylaşımları Yararlı Bilgiler yazı dizisi yazigonder Zaik Naik Zakir Naik

 Yüce Allah'ın varlığı hakkında, imanlı ve inanan kişilerin bazen ansızın bir kuşku belirir aklında. Bu kişilerde çok sık tekrarlanmasada müslüman kardeşlerimizde sık görülen durumlardan biridir. Bu düşünceleri imanı çok sıkı ve kuvvetli kişiler hemen kafasından def etmektedir. Yani o düşünceyle uğraşmaz ve böylelikle kendiliğinden geldiği gibi gider. Ama kimi kişilerde bu düşünce derin bir anlam kazanır ve bir kuşku derinliğine doğru sürükler.

 Şunu bilmeliyizki kardeşlerim bu düşünce iblisin vesvesesinden başka birşey değildir. Yani sizin düşünceniz sabittir ve yüce Allah'ın varolduğu hakkında hiçbir art niyetiniz ve bu bağlamda düşünceniz yoktur. Sadece bu sizin, sağlam düşüncenizi bozmaya çalışan şeytanın bir oyunudur. Sizin nefsinize fısıldar ve sizi o yoldan döndürmeye çalışır. Bakın şeytan bunu kendi ağzıyla nasıl itiraf ediyor kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerimde;

" Öyle ise " dedi, " Sen beni azgınlığa mahkûm ettiğin için, ben de onları gözetlemek üzere Senin doğru yolunun üzerinde pusu kurup oturacağım. "  (A'raf Suresi 16. Ayet)

" Sonra onların önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım, vesvese verip pusu kuracağım, Sen de onların çoğunu şükreden kullar bulmayacaksın ! " (A'raf Suresi 17. Ayet)


Yine Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) şeytanın vesveseleri hakkında neler söylüyor;

 Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bir kısmı ona sordular: "Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz." Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler Evet! deyince: "İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez) dedi. " [Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118 (5110)]

 Yani bu denilenlerden anlıyoruzki vesvese imanı kuvvetli kimselere gelir. Biz içimizden geçirdiklerimize kulak vermeyelim. Mesela namaz kılarken içimizden " Allah var mı acaba? " diye bir ses gelirse hemen gittiğiniz bir camiyi yada Peygamber Efendimizin hadislerini, kişiliğini, mekkeyi, kabeyi, yada din ile ilgili herhangi birşeyi getirin aklınıza. Üzerinde durmayın o düşüncenin. Birlinki o an arkanızda şeytan, sizin isyan ettiği yaratıcısı Allah'a ibadet etmenizi kıskanıyor ve sizi kendi gibi isyan etmeye çağırıyor. Bunu bildiğinizde zaten hemen bunu unutursunuz ve şeytan somurtarak yanınızdan uzaklaşır gider. Arada yine sizi bu gibi düşüncelerle yoklar tabi. Ama siz her seferinde azimli ve kararlı olarak başınızdan onu başınızdan def etmeyi bilirsiniz.

 Bu konuyla ilgili detaylı bilgiler içeren aşağıda linklerini verdiğim sitelerden daha geniş içerikli bilgilere ulaşabilirsiniz;  Bu konuyla ilgili Dr. Zakir Naik hocanın sözlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Dr. Zakir Naik'in Vesveseler Hakkındaki Açıklaması


Yorum Gönder

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.