Yüce Allah'ın varlığı hakkında, imanlı ve inanan kişilerin bazen ansızın bir kuşku belirir aklında. Bu kişilerde çok sık tekrarlanmasada müslüman kardeşlerimizde sık görülen durumlardan biridir. Bu düşünceleri imanı çok sıkı ve kuvvetli kişiler hemen kafasından def etmektedir. Yani o düşünceyle uğraşmaz ve böylelikle kendiliğinden geldiği gibi gider. Ama kimi kişilerde bu düşünce derin bir anlam kazanır ve bir kuşku derinliğine doğru sürükler.

 Şunu bilmeliyizki kardeşlerim bu düşünce iblisin vesvesesinden başka birşey değildir. Yani sizin düşünceniz sabittir ve yüce Allah'ın varolduğu hakkında hiçbir art niyetiniz ve bu bağlamda düşünceniz yoktur. Sadece bu sizin, sağlam düşüncenizi bozmaya çalışan şeytanın bir oyunudur. Sizin nefsinize fısıldar ve sizi o yoldan döndürmeye çalışır. Bakın şeytan bunu kendi ağzıyla nasıl itiraf ediyor kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerimde;

" Öyle ise " dedi, " Sen beni azgınlığa mahkûm ettiğin için, ben de onları gözetlemek üzere Senin doğru yolunun üzerinde pusu kurup oturacağım. "  (A'raf Suresi 16. Ayet)

" Sonra onların önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım, vesvese verip pusu kuracağım, Sen de onların çoğunu şükreden kullar bulmayacaksın ! " (A'raf Suresi 17. Ayet)


Yine Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) şeytanın vesveseleri hakkında neler söylüyor;

 Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bir kısmı ona sordular: "Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz." Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler Evet! deyince: "İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez) dedi. " [Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118 (5110)]

 Yani bu denilenlerden anlıyoruzki vesvese imanı kuvvetli kimselere gelir. Biz içimizden geçirdiklerimize kulak vermeyelim. Mesela namaz kılarken içimizden " Allah var mı acaba? " diye bir ses gelirse hemen gittiğiniz bir camiyi yada Peygamber Efendimizin hadislerini, kişiliğini, mekkeyi, kabeyi, yada din ile ilgili herhangi birşeyi getirin aklınıza. Üzerinde durmayın o düşüncenin. Birlinki o an arkanızda şeytan, sizin isyan ettiği yaratıcısı Allah'a ibadet etmenizi kıskanıyor ve sizi kendi gibi isyan etmeye çağırıyor. Bunu bildiğinizde zaten hemen bunu unutursunuz ve şeytan somurtarak yanınızdan uzaklaşır gider. Arada yine sizi bu gibi düşüncelerle yoklar tabi. Ama siz her seferinde azimli ve kararlı olarak başınızdan onu başınızdan def etmeyi bilirsiniz.

 Bu konuyla ilgili detaylı bilgiler içeren aşağıda linklerini verdiğim sitelerden daha geniş içerikli bilgilere ulaşabilirsiniz;  Bu konuyla ilgili Dr. Zakir Naik hocanın sözlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Dr. Zakir Naik'in Vesveseler Hakkındaki Açıklaması


Yorum Gönder

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *