Kuran’ın en önemli emirlerinden biri kuşkusuz namaz kılmaktır. Namazın Kuran’da belirli vakitlerde farz olduğu ifade edilmektedir. Çevremizde namaz konusunda karşılaştığımız önemli sıkıntılardan biri de bazı kişilerin namaz kıldıkları sırada aklına başka şeylerin gelmesinden şikâyet etmesi. Ne yazık ki bu insanların bir kısmı namaz kıldıkları sırada aklına namaz dışında farklı şeyler gelmesinden rahatsızlıkları dolayısıyla namaz kılmayı bıraktıklarını ya da namazdan soğuduklarını ifade ediyorlar.

Çoğu müslüman namaz kılmaktan zevk alamadığını söyler. Bu şeytanın namazdan soğutmak için vesvese verdiği konulardan biridir. Ama şunu bilmeliyizki namaz zevk almak için yapılan bir ibadet değildir. Bir öğrenci belki okula gitmeyi sevmiyor olabilir. Her sabah kalkıp okulun yolunu tutmak belki onun için zevkli olmayabilir. Ama bir amaç için buna katlanması gerektiğinide bilir. Bunun için namaz kılarken zevk almak değil, sadece Rabbimiz bize emir ettiği için kıldığımızı unutmamak ve namazın farzlarını ve sünnetlerini eksiksiz olarak yerine getirmek bize yeterli olacaktır. takdiri yüce Allah'a kalmıştır.

Kuran’da namaz sırasında inananların huşu içinde olmalarından bahsetmektedir. Ancak yine Kuran’ı incelediğimizde görmekteyiz ki; namaz kılınması günün belirli saatlerinde inananlara farz kılınırken; namazın terk edilmesinin hiçbir şekilde mazur görülmediğini görüyoruz. Örneğin Kuran’da savaş sırasında bile namazın bırakılmasından bahsetmez. Tersine Allah bizlere savaş sırasında namazın kısaltılmasında sakınca olmadığını belirtirken; savaş sırasındaki tehlike nedeniyle bir grup namazı kılarken diğer grubun beklemesini tavsiye ediyor.

Bu durumda namazda aklına başka şeyler geldiği için namazı bırakanlar ya da namaz kılmaktan soğuyanlar ne yapmalıdır? Kuran’da Allah’ın, namazı kılınmamasını hiçbir şekilde hoş görmediği açıktır. Allah örneğin hasta olanlara oruç tutmayabileceklerini ve bunu yerine daha sonra tutabileceklerini söylerken, hac ibadetini de sadece gücü yetenlere farz kılarken namazda böyle bir istisna ya da sınırlama getirmemiştir. Yani bir inanan ne olursa olsun namaz kılmaya özen göstermeye devam etmelidir.

Namaz kıldığı sırada aklına başka şeyler gelmesini engellemek için ise namaz kılarken Arapça okunan duaların Türkçe anlamlarını bilerek okumamızdır. Arapça ezbere bildiğimiz dualar ya da ayetler ağzımızdan ezbere çıkarken namazda konsantrasyonu ve huşuyu sağlamak zor olduğu için bu durumda aklımıza namaz dışında alakasız şeylerin gelmesi de doğaldır. Ancak bu surelerin ya da ayetlerin anadilde anlamlarını bildiğimizde söylediklerimizi anladığımızdan namazla ilgisi olmayan şeylerden daha iyi uzaklaşabiliriz.

Namaz sırasında aklımıza başka şeylerin gelmesini engellemenin bir diğer yolu da özellikle gün içinde iş saatlerinde namaz kıldığımızda aklımızın takılabileceği bir şeyler varsa onları tamamladıktan sonra namaz kılmak olabilir. Böylece namaza ve Allah’ı anmaya daha iyi yoğunlaşabiliriz. Allah inşallah hepimizi Allah’a namazlarını düzenli ve hakkıyla kılan iyi Müslümanlar yapsın.
Label:

Yorum Gönder

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *