agnostiklere cevap ahir zaman alametleri Ahir zaman videosu ahir zamanda neler olacak Ahiret Aile Albüm - Kitap Tanıtımı Alıntılar All I need all i need izle Ateist ve Agnostik Tezleri Çürüyor Ateist ve Agnostiklere Cevaplar ateistlere cevap bir kimse kendi bilgisi ile fetva verebilirmi Cennetle Müjdelenen 10 Sahabe cumhuriyet bayramı cumhuriyetimizin 90. yılı çeviri Dini Bilgiler Dini Hikayeler dini siteler dini sorular Dini Yazılar Dualar - Sureler Duhan Sures Duhan Suresi anlamı Duhan Suresi Online Dinle Duhan Suresi Türkçe Duyurular E-kitap English fetva verme Genel Hadis-i Şerifler hakkında Hz. Muhammed (sav) iletişim sayfası ilk yayın infografik islam İslam islam ahengi duyuru sayfası islam ahengi hakkında islam ahengi yayında İslam Dünyasından Haberler İslamda Ölüm İslami Videolar İslami Wallpaper islami-haberler kabir hayatı Kıble Yönü Bulmak Kıyamet Alametleri kimler fetva verebilir Kur'an Mucizeleri Kura'n-ı Kerim'den Kuran Kuran Mucizeleri Kuranı Kerim kurban bayramı günü kurbanda sevap kutlu olsun Makaleler manset Masaüstü meal Meali midye adet olurmu midye gunah midye haram degil midye yemek günahmı midye yemek harammıdır Misafir Yazarlar Mübarek Gün ve Geceler Namaz namazda türkçe dua namazda türkçe dua edilirmi neler yapmalıyız Ölüm Ölüm için hazırlanmak Rad Suresi Rad Suresi Arapça Rad Suresi Dinle Rad Suresi Meali Sahabe Sami Yusuf sami yusuf 2013 sami yusuf all i need Sami Yusuf Happiness Sami Yusuf Happiness Dinle sami yusuf instrumantel Sami Yusuf Klibi sami yusuf spritique sami yusuf to guide you home SerafettinOzdemir Soru ve Cevap Bölümü Sorular ve Cevaplar Şerafettin Özdemir Şiir - Söz To Guide You Home tolstoy islam tolstoy muhammed kitabı türkçe dua hükmü türkçe namaz Üye Paylaşımları Yararlı Bilgiler yazı dizisi yazigonder Zaik Naik Zakir Naik

  Lokman Suresinin 34. Ayet-i Kerimesi, inanmayanlar, agnostikler ve ateistler tarafından eleştirilere maruz kalıyor. Genel kanı olarak " Madem Allah, yağmurun ne zaman yağacağının yada rahimlerde olan bebeklerin akıbetinin kendisinden başka hiçkimsenin bilemeyeceğini söylüyor, o zaman günümüzde meteoroloji ve tıp sayesinde bunlar yapıldığına göre Kur'andaki bu ayet (haşa) çürümüş olmakta " şeklinde görüş bildiriyorlar.
Kıyamet vakti hakkındaki bilgi, ancak Allah'ın katındadır. Yağmuru O yağdırır, rahimlerde olanı O bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez. Yine hiç kimse nerede öleceğini bilemez. Şüphesiz Allah, her şeyi bilendir, her şeyden haberdardır. (Lokman - 34)
 İlk olarak şunu söylemek gerekirki bu ayette yüce Allah, sadece kıyamet hakkındaki bilgilerin kimse tarafından bilinemeyeceğiniz söylüyor. Sonrasında söylediği yağmurun ne zaman yağacağını yada rahimlerdeki bebeklerin akıbetinin ne olacağı hakkındaki bilginin bilenemeyeceğine değinmiyor. Aksine bu tür bilgileri Kur'anda bizzat açıklıyor.
And olsun ki, insanı süzme çamurdan yarattık.
Sonra onu nutfe halinde sağlam bir yere yerleştirdik.
Sonra nutfeyi kan pıhtısına çevirdik, kan pıhtısını bir çiğnemlik et yaptık, bir çiğnemlik etten kemikler yarattık, kemiklere de et giydirdik. Sonra onu başka bir yaratık yaptık: Biçim verenlerin en güzeli olan Allah ne uludur ! (Müminun 12,13 ve 14)
  Günümüzde tıp biliminin gelişmesiyle dna ve kan analizleri sonucu anne karnındaki bebeklerin durumu bilinebiliyor ve meteoroloji biliminin gelişmesiylede doğa olayları hakkında kesine yakın tahminlerde bulunulabiliyor. Eğer Allah bunların bilinemeyeceğini söyleseydi bilemezdik ama zaten yüce Allah, evrendeki çoğu düzeni yine kendi mübarek kelamlarından oluşan nurlu kitap Kur'an-ı Kerim'de açıklıyor. Ve yine o Kur'anda bizi diğer canlılardan ayıran en büyük özelliğimiz olan aklımızı kullanmamızıda istiyor. Kur'anda değinilen ve inanmayanların, ateistlerin söylemlerine göre o zamanlarda bilinemeyecek olayların açıklanması her zaman yine bu kişiler tarafından görmezlikten geliniyor vn ve görme işlerine gelerek istedikleri yerlerden görüyorlar. Allah tüm inanmayan insanlara inanmayı ve hidayeti nasip etsin.

Lokman Suresinin 34. Ayet-i Kerimesi, inanmayanlar, agnostikler ve ateistler tarafından eleştirilere maruz kalıyor. Genel kanı olarak " Madem Allah, yağmurun ne zaman yağacağının yada rahimlerde olan bebeklerin akıbetinin kendisinden başka hiçkimsenin bilemeyeceğini söylüyor, o zaman günümüzde meteoroloji ve tıp sayesinde bunlar yapıldığına göre Kur'andaki bu ayet (haşa) çürümüş olmakta " şeklinde görüş bildiriyorlar.

Yorum Gönder

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.